Aktualności

Jak działamy?

Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa
Przygotowanie oferty
Podpisanie umowy
Przedstawienie harmonogramu działań
Warsztaty w zespołach interdyscyplinarnych

Narzędzia

Celem procesu zmian jest bowiem „uzdrowienie” przedsiębiorstwa i przywrócenie mu sprawności. Jednak bez aktywnego udziału oraz zaangażowania „pacjenta” niewiele da się osiągnąć. Należy być przygotowanym na to, że wprowadzanie usprawnień będzie następowało w sposób ciągły, metodą małych kroków. Nie wystarczy jedno czy dwa szkolenia lean, nawet dla całej kadry przedsiębiorstwa, nie wystarczy również jedno czy dwa wdrożenia. Etapowość zdarzeń jest konieczna dla płynnego wprowadzania zmian, a jednocześnie pozwala zauważyć efekty działań już w fazie początkowej.

Czas wdrażania lean jest dla każdego przedsiębiorstwa kwestią indywidulną. Wprowadzanie zmian wiąże się również ze złożonymi reakcjami pracowników, a przede wszystkim z oporem przed nadchodzącym „nowym porządkiem”. Potrzebny jest czas, aby etap ten przebiegł pomyślnie i wszyscy przekonali się do propozycji oraz obowiązków, które usprawnią ich pracę. W każdym przedsiębiorstwie okres wdrożeń jest określany indywidualnie: czasem trwa ono rok, ale w innym przypadku może to być np. pięć lat. Jedno jest pewne. Trzeba go wykorzystać przede wszystkim na szkolenia pracowników, które krok po kroku wprowadzą nowe ustalenia, wskażą ich cel, nakreślą perspektywę efektów. Pracownicy muszą mieć czas na osobiste uwierzenie w zmianę, na pracę nad nowymi nawykami, a także w etapie przejściowym – na popełnianie błędów.

W budowaniu potencjału konkurencyjnego przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu koncepcji Lean Management, priorytetem kadry kierowniczej powinno być przede wszystkim stworzenie systemu sprawnej informacji o zmianach, zadbanie o szkolenia przekazujące konkretną wiedzę i umiejętności, zaangażowanie w nie wszystkich pracowników, którzy uczestniczą w firmowych procesach i ciągłe motywowanie do rozwoju. Zapewniamy – warto!

 

8343 m2
odzyskanej przestrzeni
o 1434 min
szybsze przezbrojenia
o 912 dni
krótszy Lead Time
102
optymalnych rut motyla

Zaufali nam

aico
amerigas
bm
cofresco
delphi
frdl
gdn
huber
kc
marwit
mm
mps
pegaz
pixella
techpal
termma
ud
unilever
wilbo
witmar
kbfolie
crist
fundacja-adapa
vetrex
aptiv
aq
deli
ergo
flugger
nava
panlink
pendulum
prestige_glass
protek
Alufire
Dot2Dot
DS Partners
DST
Jabil
Kołaszewski
Materbud
Powiatowy Urzad Pracy
Thai Union

 


lean idea logo stopka

Adres do korespondencji

ul. Cyprysowa 11
80-175 Gdańsk, Polska
e-mail: leanidea@leanidea.pl

Dane kontakowe

tel: +48 607 86 49 85

Social media

Zadaj pytanie