Aktualności

Jak działamy?

Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa
Przygotowanie oferty
Podpisanie umowy
Przedstawienie harmonogramu działań
Warsztaty w zespołach interdyscyplinarnych

Narzędzia


Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych to jeden z bieżących trendów rynkowych, który można również zauważyć w polskich przedsiębiorstwach. Firmy inwestujące w robotyzację stanowisk pracy w myśl koncepcji lean oczekują zwrotu w postaci zwiększenia efektywności produkcji oraz skrócenia czasu realizacji, poprawy jakości produkowanych elementów i zwolnienia pracowników z ciężkich lub monotonnych zadań. Stanowisko zrobotyzowane musi charakteryzować się również elastycznością, dzięki której możliwe jest sprawne przezbrojenie produkcji i generowanie asortymentu dostosowanego do zamówień klientów.

Robotyzacja i koncepcja Lean Management oddziałują na siebie nawzajem, umożliwiają uzyskanie optymalnego oraz stabilnego procesu produkcyjnego, likwidując zbędne czynności. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że robotyzacja pozwala na zbieranie kompleksowych informacji o całym procesie wykonywanym na stanowisku i o problemach, które występują w trakcie produkcji. Dzięki temu menedżerowie są w stanie wyciągnąć cenne wnioski i na bieżąco usprawniać proces produkcji.

Robotyzacja to bez wątpienia rozwiązanie z ogromnym potencjałem, umożliwiające przedsiębiorstwom produkcyjnym ograniczenie kosztów i zwiększenie jakości wytwarzanych produktów. Należy jednak pamiętać, że jak każde narzędzie usprawniające, wymaga rozważnego podejścia od momentu planowania, przez implementację, aż po utrzymanie. Wprowadzenie robotyzacji jest możliwe tylko wówczas, gdy we wcześniejszym etapie rozwoju przedsiębiorstwa kadra zarządzająca zaplanowała i zrealizowała działania wynikające z koncepcji Lean Management. W innym przypadku nieprzygotowane stanowiska pracy i nieuporządkowane procesy nie udźwigną zmian związanych z robotyzacją, jak również nie dadzą oczekiwanych efektów.

Przykładem może być wprowadzanie w przedsiębiorstwie wózków autonomicznych (AGV), których zadaniem jest przemieszczanie materiału pomiędzy obszarami produkcyjnymi. Co należy przygotować, aby móc sprawnie działać przy wdrażaniu takiego rozwiązania? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się, w jaki sposób zorganizowane jest planowanie produkcji na tym obszarze. Skąd kolejny proces „wie” lub jeżeli mamy zaimplementowany system ssący, skąd poprzedni proces dostanie informację, co będzie w następnej kolejności wykonywał. W kolejnym kroku musimy również znaleźć odpowiedź na pytanie: jakiej wielkość opakowania będziemy transportować, czy są one standardowe, jaka jest wielkość partii produkcyjnej poszczególnych wyrobów. Bez tych informacji nie będziemy wstanie określić częstotliwości przemieszczania się oraz ilości potrzebnych wózków autonomicznych na danym obszarze. Ustandaryzowane musi być również miejsce (paleta/regał), z którego będzie pobierany i na które będzie odkładany transportowany asortyment. Pamiętajmy, ze autonomiczny wózek nie odsunie zastawionego materiału i nie „domyśli się” na której półce on leży.

Myślisz o wdrożeniu robotyzacji procesów w Twoim przedsiębiorstwie? Chcesz się do tych działań efektywnie przygotować? Zapraszamy do współpracy. Przeprowadzimy warsztaty wdrożeniowe w Twojej firmie.

 

8343 m2
odzyskanej przestrzeni
o 1434 min
szybsze przezbrojenia
o 912 dni
krótszy Lead Time
102
optymalnych rut motyla

Zaufali nam

aico
amerigas
bm
cofresco
delphi
frdl
gdn
huber
kc
marwit
mm
mps
pegaz
pixella
techpal
termma
ud
unilever
wilbo
witmar
kbfolie
crist
fundacja-adapa
vetrex
aptiv
aq
deli
ergo
flugger
nava
panlink
pendulum
prestige_glass
protek
Alufire
Dot2Dot
DS Partners
DST
Jabil
Kołaszewski
Materbud
Powiatowy Urzad Pracy
Thai Union

 


lean idea logo stopka

Adres do korespondencji

ul. Cyprysowa 11
80-175 Gdańsk, Polska
e-mail: leanidea@leanidea.pl

Dane kontakowe

tel: +48 607 86 49 85

Social media

Zadaj pytanie