Aktualności

Jak działamy?

Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa
Przygotowanie oferty
Podpisanie umowy
Przedstawienie harmonogramu działań
Warsztaty w zespołach interdyscyplinarnych

Narzędzia

Powitanie osoby po dłuższym urlopie lub ponowne zatrudnienie pracownika poprawia wizerunek pracodawcy i wewnętrzne zaufanie do niego. Dodatkowo powracający pracownicy czują się doceniani i szybko zintegrowani. Warto wykorzystać to pozytywne nastawienie i pokierować je odpowiednio, rozwiewając wszelkie wątpliwości od pierwszych chwil po powrocie. Dzięki rzetelnemu wprowadzeniu w zmiany procedur oraz zespołowe, możemy liczyć na większe zaangażowanie pracownika. Przekonaj się, że dobry reboarding poprawia dynamikę całego działu.

mezczyzni przy komputerze

 

Szkolenie nowych pracowników to standardowa procedura w każdej branży. Powitanie, pokazanie miejsca pracy, omówienie stojących przed nową osobą zadań oraz oczywiście zapoznanie zespołu. Reboarding opiera się na tych filarach, lecz wdrożenie jest krótsze.

Kiedy mamy do czynienia z reboardingiem?

  • Powrót z urlopu wychowawczego / bezpłatnego
  • Zmiana pracy, czyli powrót do starego pracodawcy
  • Zmiana stanowiska pracy wewnątrz firmy
  • Długa choroba

Powody, dla których ważne jest ponowne szkolenie wprowadzające

Zmiany, zmiany, zmiany. Na co dzień ich nie zauważamy. Są dla nas tak delikatne albo oczywiste, że szybko zapominamy o tym, że wczoraj pracowaliśmy inaczej. Wprowadzając pracownika, który powraca do zakładu, zakładamy że zna firmę, swojego pracę, program w którym będzie pracował, wydaje nam się, że on wszystko pamięta. A przecież dzisiaj świat pracy zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Najczęstsze i największe zmiany obejmują:

  • Struktury i procesy

Podstawowe procedury przepływu pracy ulegają zmianie niekiedy wiele razy w ciągu roku. Kilka małych zmian na przestrzeni czasu to czasami odwrócenie funkcjonowania filmy o 180 stopni. Zmiany procesów pociągają za sobą przekształcenie całej struktury, a także charakteru poszczególnych stanowisk. Reboarding pomaga pracownikom poznać te nowe zależności. Pozwala zobaczyć siebie w procesach komunikacji, procesach pracy, czy strukturze firmy.

  • Zakres obowiązków i zadań

Z upływem czasu obowiązki związane z danym stanowiskiem zmieniają się. Co za tym idzie w zespole przepływa odpowiedzialność, może zmienić się także hierarchia. Nowe obowiązki mają wpływ także na to, z kim współpracujemy oraz definiują formy i kanały komunikacji. W tym przypadku ponowne wejście na pokład dostarcza ważnych informacji dot. współdziałania w zespole firmy.

  • Koledzy i przełożeni

Jeśli pracownik powróci do firmy po długiej przerwie, nie oznacza to, że dawni koledzy i przełożeni nadal tam są. W szybko zmieniającym się biznesie, powrót może oznaczać pracę z zupełnie nowym zespołem. Tak, jak w przypadku nowego pracownika, konieczne jest nawiązanie więzi, zdobycie akceptacji i dopasowanie się do zespołu.

  • Oczekiwania i cele

Cała kultura korporacyjna niekoniecznie się zmienia, ale korekty i zmiany kierunku odbywają się regularnie. Nowe cele biznesowe czy działowe, inne oczekiwania klientów, zmienione wymagania dostawców - wszystkie te aspekty powinny być dokładnie omówione podczas ponownego wejścia na pokład. Chodzi o to by zaktualizować wiedzę pracownika.

  • Nowy system pracy

Zdarza się, że dążąc do udoskonalenia procesów w myśl koncepcji lean, firma zmienia oprogramowanie i sposoby łączności pomiędzy pracownikami. Takie technologiczne posunięcia wpływają na całość funkcjonowania zespołu. Tworzą nową sieć współpracy, którą należy zrozumieć, by rozpocząć działanie w tak zmienionej firmie.

kobiety przy komputerze

Jak sprawić, by ponowne wejście na pokład było sukcesem.

Każda zmiana w funkcjonowaniu zespołu jest ważna. Niezależnie od tego, czy nowy pracownik zna zespół, należy w kontrolowany sposób wprowadzić go do pracy. Dobrze zaplanowany ponowny start zapewnia szybsze zawiązanie współpracy pracowników oraz pełne satysfakcji dążenie do pierwszych wyników.

Wskazówka 1 - Otwarcie i jasno komunikuj, że to „nowy start”

Często pracownicy wracający po długiej przerwie myślą, że mogą po prostu kontynuować pracę tam, gdzie ją przerwali. By uniknąć zamieszania i rozczarowania jasno komunikuj nowe zasady. Wyjaśnij, dlaczego przeprowadzasz ponowne szkolenie. Informuj, że nie ma to związku z kwalifikacjami pracownika, a służy rozjaśnieniu zmian. Po rzetelnym spotkaniu znikają wątpliwości, zwiększa się akceptacja i zaangażowanie powracającej osoby.

Wskazówka 2 – Omów wszystkie zmiany

Przed spotkaniem z powracającym pracownikiem należy wykonać listę wszystkich zmian, które nastąpiły od czasu jego odejścia. Pierwszeństwo mają rzeczy, które bezpośrednio wpływają na pracownika lub na jego obszar pracy. W dalszej kolejności możemy zapoznać go ze zmianami w innych działach, tak by poczuł się bezpiecznie w nowych strukturach.

Wskazówka 3 – Daj powracającemu wystarczająco dużo czasu

Fakt, że pracownik powraca i już zna stanowisko, nie oznacza, że ​​po powrocie od pierwszego dnia wszystko zadziała jak przed przerwą. Powrót zawsze wymaga odnalezienia się w nowej sytuacji i odbudowania nawyków sprzed przerwy. Może minąć trochę czasu, zanim pracownik będzie tak produktywny jak kiedyś.

Wskazówka 4 – Pozostań dostępny w razie pytań

Wielu powracających jest początkowo bardzo pewnych siebie. Chcą pokazać szybko się uczą i ile pamiętają. Są ambitni i odważni. By wykorzystać ten pozytywny zapał, należy oferować pomoc i odpowiadać na bieżąco na pojawiające się pytania. Inną metodą może być przypisanie powracającemu pracownikowi mentora lub osoby kontaktowej. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza wdrożenie w codzienne funkcjonowanie firmy.

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić takie spotkanie? Poznaj technikę lean - TWI, dzięki której wzrasta satysfakcja i wydajność pracowników. Zapisz się na szkolenie otwarte i stosuj w swojej firmie sprawdzone sposoby zarządzania!

8343 m2
odzyskanej przestrzeni
o 1434 min
szybsze przezbrojenia
o 912 dni
krótszy Lead Time
102
optymalnych rut motyla

Zaufali nam

aico
amerigas
bm
cofresco
delphi
frdl
gdn
huber
kc
marwit
mm
mps
pegaz
pixella
techpal
termma
ud
unilever
wilbo
witmar
kbfolie
crist
fundacja-adapa
vetrex
aptiv
aq
deli
ergo
flugger
nava
panlink
pendulum
prestige_glass
protek
Alufire
Dot2Dot
DS Partners
DST
Jabil
Kołaszewski
Materbud
Powiatowy Urzad Pracy
Thai Union

 


lean idea logo stopka

Adres do korespondencji

ul. Cyprysowa 11
80-175 Gdańsk, Polska
e-mail: leanidea@leanidea.pl

Dane kontakowe

tel: +48 607 86 49 85

Social media

Zadaj pytanie