Aktualności

Jak działamy?

Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa
Przygotowanie oferty
Podpisanie umowy
Przedstawienie harmonogramu działań
Warsztaty w zespołach interdyscyplinarnych

Narzędzia

 Jest to jednak w pełni naturalne, gdyż ludzie z reguły nieprędko zmieniają swoje nawyki. Obawa przed czymś nowym i nieznanym często hamuje nasze chęci do rozwoju. Wszystkie te kwestie są naprawdę istotne, uwzględniając czasy, w których przyszło nam żyć. Technologia oraz systemy zarządzania rozwijają się w niesamowitym tempie co z jednej strony może przerażać, a z drugiej oferuje ogrom nowych możliwości.

       Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo musi posiadać wykwalifikowanych pracowników, solidny sprzęt oraz stosować nowoczesne rozwiązania. Na końcu zawsze jednak ostatecznym i kluczowym wyznacznikiem właściwej kondycji firmy są jej wyniki finansowe. To właśnie cyfry stanowią o sile biznesu, jego stabilności oraz pozytywnych perspektywach dalszego wzrostu. Lean Management w ostatecznym rozrachunku ma na swoim celu poprawę wszelkich wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstwa. Rozwiązania jakie proponuje ta koncepcja zarządzania prowadzą między innymi do redukcji kosztów oraz zwiększenia wydajności pracowników, a co się z tym wiąże – całej firmy.

       Eliminacja marnotrawstwa może kojarzyć się jednoznacznie z cięciem kosztów. Pojęcie to w myśl zasad koncepcji Lean jest jednak zdecydowanie bardziej złożone. Wiąże się to w dużej mierze z szukaniem, a następnie uwalnianiem czasu, który jest zużywany na czynności, które nie dodają wartości. Gwarantuje to dodatkowe zdolności produkcyjne. Uwolniona zdolność produkcyjna, która powstała dzięki uwolnionemu czasowi ma na celu finansowanie wzrostu firmy. Bardzo istotne w tym przypadku jest zapewnienie pracowników, że nikt z nich nie zostanie zwolniony w wyniku zwiększenia produktywności uzyskanemu dzięki narzędziom Lean. Komfort pracy oraz brak obawy o własne stanowisko są niezwykle ważne dla utrzymania wydajności kadry na zadowalającym poziomie.

       Produktywność jest stosunkiem wyniku albo efektu, jaki pozwala uzyskać dany proces, do zasobów, jakie zużył, aby osiągnąć ten efekt. Zasoby są w tym przypadku rozumiane jako materiały, pracę ludzką, a także poszczególne elementy kosztów ogólnych. Dobra znajomość produktywności swoich wszystkich zasobów stanowi pierwszy krok do ich poprawy. Parametrem wejściowym jest najczęściej praca ludzka, dlatego to jej produktywność mierzy się w pierwszej kolejności oraz poddaje najdokładniejszej analizie. Należy mieć na uwadze, że wzrost wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstwa nie może wiązać się jedynie ze wzrostem produktywności. Proces ten jest bardziej złożony i wymaga poprawy kilku aspektów. Przykładanie zbyt dużej wagi do produktywności może doprowadzić do powstania niepożądanego zjawiska, jakim jest nadprodukcja. Jest to najprościej rzecz ujmując zbyt duża ilość wytwarzanych produktów w stosunku do popytu na nie. Co ciekawe, kwestia ta nie musi dotyczyć jedynie produkcji, ale i pracy pracowników biurowych. Zbyt duża ilość zbędnych spotkań, nadmierna liczba wysyłanych maili, niepotrzebne drukowanie dokumentacji to również elementy spełniające kryteria nadprodukcji. To wszystko generuje koszty, które dzięki narzędziom lean można zredukować.

LM jako klucz_środek2.jpg

Co oznacza lean management w praktyce?

       Pytanie brzmi – co tak naprawdę oznacza koncepcja Lean Management w praktyce? Teoria może brzmieć bardzo wzniośle, ale tak naprawdę rzeczywistość weryfikuje praktyka, czyli to, co na co dzień zastajemy w naszym miejscu pracy. Kilka pierwszych kroków niezbędnych do pełnego wdrożenia koncepcji lean na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowane. Diabeł, jednak tkwi w szczegółach, które niekiedy okazuje się, że mają kluczowy wpływ na ostateczne rezultaty. Na pierwsze etapy redukcji marnotrawstwa, a co za tym idzie - poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa składają się elementy takie jak:

  • Uporządkowanie oraz umiejętna organizacja zarówno biura, jak i hal produkcyjnych
  • Wprowadzenie tablic z harmonogramem zadań i obowiązków
  • Ergonomiczne ustawienie wspólnych sprzętów
  • Wprowadzenie zasad kanban

       Jest to jedynie kilka pierwszych kroków, które na pozór wydają się być proste i przyjemne w wykonaniu, jednak w rzeczywistości sprawiają liczne problemy. Działania te stanowią zalążek do pełnej optymalizacji procesów zachodzących w firmie w myśl zasad koncepcji Lean Management.

8343 m2
odzyskanej przestrzeni
o 1434 min
szybsze przezbrojenia
o 912 dni
krótszy Lead Time
102
optymalnych rut motyla

Zaufali nam

aico
amerigas
bm
cofresco
delphi
frdl
gdn
huber
kc
marwit
mm
mps
pegaz
pixella
techpal
termma
ud
unilever
wilbo
witmar
kbfolie
crist
fundacja-adapa
vetrex
aptiv
aq
deli
ergo
flugger
nava
panlink
pendulum
prestige_glass
protek
Alufire
Dot2Dot
DS Partners
DST
Jabil
Kołaszewski
Materbud
Powiatowy Urzad Pracy
Thai Union

 


lean idea logo stopka

Adres do korespondencji

ul. Cyprysowa 11
80-175 Gdańsk, Polska
e-mail: leanidea@leanidea.pl

Dane kontakowe

tel: +48 607 86 49 85

Social media

Zadaj pytanie