Aktualności

Jak działamy?

Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa
Przygotowanie oferty
Podpisanie umowy
Przedstawienie harmonogramu działań
Warsztaty w zespołach interdyscyplinarnych

Narzędzia

Dobra logistyka wewnętrzna pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu. W szerszym rozumieniu tematu, logistyka wewnętrzna obejmuje zarówno infrastrukturę, która wykorzystywana jest do transportu wewnętrznego, jak i procesy, w ramach których jest on realizowany. Zastosowanie koncepcji lean - ciągłego przepływu materiału, na przykład na liniach produkcyjnych, niesie ze sobą konieczność wyjątkowo sprawnego zgrania ze sobą poszczególnych stanowisk pracy.

Wyznaczenie celów

Świadomość potrzeby usprawnienia logistyki wewnętrznej w naszej firmie to pierwszy dobry krok w celu poczynienia słusznych zmian. Pierwsze działania powinny sprowadzać się do opracowania szczegółowego i dobrze przemyślanego planu. Praca nad nim powinna przebiegać we współpracy kierowników i szeroko rozumianej kadry zarządzającej. Jest to istotne o tyle, że na prawidłowe funkcjonowanie logistyki wewnętrznej składają się działania całego przedsiębiorstwa. Każda osoba odpowiedzialna w jakimkolwiek stopniu za przepływ materiału i procesy transportowe, powinna mieć możliwość wypowiedzenia się oraz zaprezentowania zarówno swoich wskazówek, jak i oczekiwań związanych z nadchodzącymi zmianami. Istotny wpływ na przebieg całego przedsięwzięcia ma także przygotowanie wszystkich pracowników na zmiany oraz uświadomienie ich, że wszelkie reformy mają na celu nie tylko poprawę funkcjonowania firmy, ale także udoskonalenie komfortu ich pracy.

Jak usprawnić logistykę wewnętrzną?

W celu zagwarantowania pełnej wydajności logistyki wewnętrznej, niezbędna jest poprawna koordynacja każdego z elementów składowych procesu. Wszystko zaczyna się od systemów składowania, które powinny ułatwiać optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Najważniejsze, aby systemy te pozwalały na przechowywanie towarów w uporządkowany sposób, co gwarantuje komfort pracy magazynierom. Ładunki powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz skrócić odległości pokonywane przez pracowników. W dobrze funkcjonującym magazynie, towar powinien być poprawnie oznaczony etykietami. Pozwala to na ich szybkie oraz skuteczne zlokalizowanie. Należy także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu magazynu w sprzęt niezbędny do realizacji codziennych zadań. Chodzi między innymi o komputery, drukarki, owijarki palet oraz narzędzia do etykietowania. Bardzo ważną kwestią jest również zastosowanie odpowiedniego systemu zarządzania. Powinien zapewnić szczegółową kontrolę dostępnych zasobów oraz zachodzących procesów. Odpowiednie oprogramowanie ma na celu czuwać nad wszelkimi działaniami magazynowymi przy maksymalizacji wydajności pracy.

 artykuł_automatyzacja_środek (1).jpg

Przyszłość logistyki wewnętrznej

Kadry zarządzające coraz częściej zdają sobie sprawę, że prawidłowo zorganizowana oraz wydajna logistyka wewnętrzna stanowi skuteczny sposób na wyprzedzenie konkurencji. Wysoka jakość obsługi zamówień z uwzględnieniem bieżących trendów rynkowych pozwala przyciągać nowych klientów oraz partnerów biznesowych. Ma to kluczowy wpływ na dalszy rozwój firmy oraz nieustanne doskonalenie działalności. Najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak robotyzacja i automatyzacja zachodzących procesów umożliwiają dodatkowe usprawnienie logistyki wewnętrznej. Korzystanie z narzędzi i technik lean przyspiesza pracę, a także pozwala lepiej kontrolować jakość produktów. Wszystkie te kwestie są bardzo istotne, ale w pierwszej kolejności trzeba dokładnie prześledzić działalność magazynową. Jedynie dogłębne poznanie realizowanych zadań oraz procesów zarządzania produktami pozwala na podjęcie trafnych decyzji optymalizacyjnych.

Podsumowanie i zalety

Wprowadzenie sprawnego systemu logistyki wewnętrznej niesie ze sobą wiele zalet. Zalicza się do nich maksymalizacja wydajności gniazd produkcyjnych poprzez zapewnienie niezakłóconych dostaw materiału. Efektywniejsze wykorzystanie obszaru magazynowego oraz zmniejszenie powierzchni potrzebnej pod system produkcyjny to kolejne pozytywne aspekty takich działań. Zwiększenie efektywności operacji logistycznych i minimalizacja liczby pracowników transportu wewnętrznego pozwalają na redukcję niepotrzebnych kosztów. Skrócenie czasu spędzanego przez pracowników na odnalezienie odpowiednich części oraz na inne niewnoszące żadnej wartości do procesu czynności i zwiększenie obrotu zapasami mają pozytywny wpływ na eliminację marnotrawstwa. Nasza firma przeprowadza audyty lean dotyczące m.in. logistyki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

8343 m2
odzyskanej przestrzeni
o 1434 min
szybsze przezbrojenia
o 912 dni
krótszy Lead Time
102
optymalnych rut motyla

Zaufali nam

aico
amerigas
bm
cofresco
delphi
frdl
gdn
huber
kc
marwit
mm
mps
pegaz
pixella
techpal
termma
ud
unilever
wilbo
witmar
kbfolie
crist
fundacja-adapa
vetrex
aptiv
aq
deli
ergo
flugger
nava
panlink
pendulum
prestige_glass
protek
Alufire
Dot2Dot
DS Partners
DST
Jabil
Kołaszewski
Materbud
Powiatowy Urzad Pracy
Thai Union

 


lean idea logo stopka

Adres do korespondencji

ul. Cyprysowa 11
80-175 Gdańsk, Polska
e-mail: leanidea@leanidea.pl

Dane kontakowe

tel: +48 607 86 49 85

Social media

Zadaj pytanie