automatyzacja w magazynach

Automatyzacja w magazynach

Automatyka magazynowa w Polsce to temat wciąż jeszcze mało popularny – jak wynika z badania przeprowadzonego przez Panel Polskich Menadżerów Logistyki, niemal 60% przedsiębiorstw nawet nie rozważało opcji wdrożenia automatyki magazynowej.

Spis treści

  1. Dlaczego warto się przekonać?
  2. Jak dochodzi do obniżenia kosztów?
  3. Automatyzacja magazynowa – przykład

1. Dlaczego warto się przekonać?

Powodem tak małego zainteresowania jest niewiedza oraz brak świadomości efektów i korzyści, wiążących się z tym zjawiskiem. Jedno jest pewne – automatyzacja w magazynach na pewno się opłaca! Dlaczego?
Inwestując w automatyzację magazynów, przedsiębiorstwa bezpośrednio inwestują w swój rozwój – automatyzacja polega na szukaniu nowych rozwiązań, które zapewnią bezpieczne, sprawdzone i efektywne korzyści prowadzące do ograniczenia kosztów produkcji, magazynowania i spedycji towarów, w myśl koncepcji lean. W związku z dynamicznym rozwojem rynku i wzrostem konkurencji firmy decydują się na rozwiązania z obszaru lean management, budując systemy zarządzania procesami tak, by klient, który zamawia dany produkt otrzymał go w oczekiwanym czasie.

2. Jak dochodzi do obniżenia kosztów?

Jak dochodzi do obniżenia kosztów? Dzięki automatyzacji możliwe są: optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz pozyskanie większej pojemności magazynu – dla przedsiębiorców ma to szczególne znaczenie w kontekście rosnących cen gruntów. Warto również zauważyć, że w zautomatyzowanych magazynach rośnie bezpieczeństwo personelu i przechowywanych ładunków.

3. Automatyzacja magazynowa – przykład

Kolejną niewątpliwą korzyścią zastosowania procesów automatycznych jest usprawnienie przemieszczania, pakowania i wysyłki produktów. Procesy magazynowe, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach charakteryzują się dużą złożonością i realizowane są pod presją czasu. Konieczne jest zatem stosowanie narzędzi i programów, które zapewnią oczekiwaną efektywność. Newralgicznym punktem pracy magazynów jest komplementacja towarów. Coraz częściej w procesie kompletacji właśnie stosuje się technologie rozpoznawania głosu (ang. voice picking). Polecenia wykonania czynności są wysyłane do pracownika przez system magazynowy WMS i przetwarzane na komunikat głosowy. Takie rozwiązanie o 10-15% zwiększa produktywność danego stanowiska, a także pozwala wykluczyć powtarzające się w tym procesie pomyłki wynikające np. z monotonii pracy.

Wdrożenie automatyki magazynowej to opłacalna inwestycja w realne udoskonalenie jakości i efektywności obrotu towarem, która przyniesie znaczące korzyści dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Wszystkie rozwiązania optymalizujące pracę magazynu przyczyniają się do wzrostu efektywności procesów logistycznych.