Sprawny system logistyki wewnętrznej
Logistyka wewnętrzna jest obszarem, który można wykorzystać w celu osiągnięcia przewagi nad konkurencją. Zastosowanie w przedsiębiorstwie zasad porządkujących wszystkie zachodzące procesy, umożliwia znaczne usprawnienie pracy. Samo pojęcie logistyki wewnętrznej odnosi się bezpośrednio do transportu na terenie danego zakładu konkretnych produktów. Dobra logistyka wewnętrzna pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu. W szerszym rozumieniu tematu, logistyka wewnętrzna obejmuje zarówno infrastrukturę, która wykorzystywana jest do transportu wewnętrznego, jak i procesy, w ramach których jest on realizowany. Zastosowanie koncepcji lean – ciągłego przepływu materiału, na przykład na liniach produkcyjnych, niesie ze sobą konieczność wyjątkowo sprawnego zgrania ze sobą poszczególnych stanowisk pracy.
Spis treści
- Wyznaczenie celów
- Jak usprawnić logistykę wewnętrzną?
- Przyszłość logistyki wewnętrznej
- Podsumowanie i zalety
1. Wyznaczenie celów
Świadomość potrzeby usprawnienia logistyki wewnętrznej w naszej firmie to pierwszy dobry krok w celu poczynienia słusznych zmian. Pierwsze działania powinny sprowadzać się do opracowania szczegółowego i dobrze przemyślanego planu. Praca nad nim powinna przebiegać we współpracy kierowników i szeroko rozumianej kadry zarządzającej. Jest to istotne o tyle, że na prawidłowe funkcjonowanie logistyki wewnętrznej składają się działania całego przedsiębiorstwa. Każda osoba odpowiedzialna w jakimkolwiek stopniu za przepływ materiału i procesy transportowe, powinna mieć możliwość wypowiedzenia się oraz zaprezentowania zarówno swoich wskazówek, jak i oczekiwań związanych z nadchodzącymi zmianami. Istotny wpływ na przebieg całego przedsięwzięcia ma także przygotowanie wszystkich pracowników na zmiany oraz uświadomienie ich, że wszelkie reformy mają na celu nie tylko poprawę funkcjonowania firmy, ale także udoskonalenie komfortu ich pracy.
2. Jak usprawnić logistykę wewnętrzną?
W celu zagwarantowania pełnej wydajności logistyki wewnętrznej, niezbędna jest poprawna koordynacja każdego z elementów składowych procesu. Wszystko zaczyna się od systemów składowania, które powinny ułatwiać optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Najważniejsze, aby systemy te pozwalały na przechowywanie towarów w uporządkowany sposób, co gwarantuje komfort pracy magazynierom. Ładunki powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz skrócić odległości pokonywane przez pracowników. W dobrze funkcjonującym magazynie, towar powinien być poprawnie oznaczony etykietami. Pozwala to na ich szybkie oraz skuteczne zlokalizowanie. Należy także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu magazynu w sprzęt niezbędny do realizacji codziennych zadań. Chodzi między innymi o komputery, drukarki, owijarki palet oraz narzędzia do etykietowania. Bardzo ważną kwestią jest również zastosowanie odpowiedniego systemu zarządzania. Powinien zapewnić szczegółową kontrolę dostępnych zasobów oraz zachodzących procesów. Odpowiednie oprogramowanie ma na celu czuwać nad wszelkimi działaniami magazynowymi przy maksymalizacji wydajności pracy.
3. Przyszłość logistyki wewnętrznej
Kadry zarządzające coraz częściej zdają sobie sprawę, że prawidłowo zorganizowana oraz wydajna logistyka wewnętrzna stanowi skuteczny sposób na wyprzedzenie konkurencji. Wysoka jakość obsługi zamówień z uwzględnieniem bieżących trendów rynkowych pozwala przyciągać nowych klientów oraz partnerów biznesowych. Ma to kluczowy wpływ na dalszy rozwój firmy oraz nieustanne doskonalenie działalności. Najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak robotyzacja i automatyzacja zachodzących procesów umożliwiają dodatkowe usprawnienie logistyki wewnętrznej. Korzystanie z narzędzi i technik lean przyspiesza pracę, a także pozwala lepiej kontrolować jakość produktów. Wszystkie te kwestie są bardzo istotne, ale w pierwszej kolejności trzeba dokładnie prześledzić działalność magazynową. Jedynie dogłębne poznanie realizowanych zadań oraz procesów zarządzania produktami pozwala na podjęcie trafnych decyzji optymalizacyjnych.
4. Podsumowanie i zalety
Wprowadzenie sprawnego systemu logistyki wewnętrznej niesie ze sobą wiele zalet. Zalicza się do nich maksymalizacja wydajności gniazd produkcyjnych poprzez zapewnienie niezakłóconych dostaw materiału. Efektywniejsze wykorzystanie obszaru magazynowego oraz zmniejszenie powierzchni potrzebnej pod system produkcyjny to kolejne pozytywne aspekty takich działań. Zwiększenie efektywności operacji logistycznych i minimalizacja liczby pracowników transportu wewnętrznego pozwalają na redukcję niepotrzebnych kosztów. Skrócenie czasu spędzanego przez pracowników na odnalezienie odpowiednich części oraz na inne niewnoszące żadnej wartości do procesu czynności i zwiększenie obrotu zapasami mają pozytywny wpływ na eliminację marnotrawstwa. Nasza firma przeprowadza audyty lean dotyczące m.in. logistyki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!