Lean – klucz do poprawy kondycji finansowej
W firmie, która dopiero rozpoczyna wdrażanie koncepcji Lean, wyniki finansowe nie zmienią się z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, a czasem nawet z roku na rok. Wynika to z faktu, że wdrażanie pewnych procesów wymaga czasu. Zmiana niekiedy wieloletnich przyzwyczajeń kadry pracowniczej do nowego systemu działania stanowi bardzo duże wyzwanie. Jest to jednak w pełni naturalne, gdyż ludzie z reguły nieprędko zmieniają swoje nawyki. Obawa przed czymś nowym i nieznanym często hamuje nasze chęci do rozwoju. Wszystkie te kwestie są naprawdę istotne, uwzględniając czasy, w których przyszło nam żyć. Technologia oraz systemy zarządzania rozwijają się w niesamowitym tempie co z jednej strony może przerażać, a z drugiej oferuje ogrom nowych możliwości.
Spis treści
1. Eliminacja marnotrawstw
Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo musi posiadać wykwalifikowanych pracowników, solidny sprzęt oraz stosować nowoczesne rozwiązania. Na końcu zawsze jednak ostatecznym i kluczowym wyznacznikiem właściwej kondycji firmy są jej wyniki finansowe. To właśnie cyfry stanowią o sile biznesu, jego stabilności oraz pozytywnych perspektywach dalszego wzrostu. Lean Management w ostatecznym rozrachunku ma na swoim celu poprawę wszelkich wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstwa. Rozwiązania jakie proponuje ta koncepcja zarządzania prowadzą między innymi do redukcji kosztów oraz zwiększenia wydajności pracowników, a co się z tym wiąże – całej firmy.
Eliminacja marnotrawstwa może kojarzyć się jednoznacznie z cięciem kosztów. Pojęcie to w myśl zasad koncepcji Lean jest jednak zdecydowanie bardziej złożone. Wiąże się to w dużej mierze z szukaniem, a następnie uwalnianiem czasu, który jest zużywany na czynności, które nie dodają wartości. Gwarantuje to dodatkowe zdolności produkcyjne. Uwolniona zdolność produkcyjna, która powstała dzięki uwolnionemu czasowi ma na celu finansowanie wzrostu firmy. Bardzo istotne w tym przypadku jest zapewnienie pracowników, że nikt z nich nie zostanie zwolniony w wyniku zwiększenia produktywności uzyskanemu dzięki narzędziom Lean. Komfort pracy oraz brak obawy o własne stanowisko są niezwykle ważne dla utrzymania wydajności kadry na zadowalającym poziomie.
2. Na co zwrócić uwagę?
Produktywność jest stosunkiem wyniku albo efektu, jaki pozwala uzyskać dany proces, do zasobów, jakie zużył, aby osiągnąć ten efekt. Zasoby są w tym przypadku rozumiane jako materiały, pracę ludzką, a także poszczególne elementy kosztów ogólnych. Dobra znajomość produktywności swoich wszystkich zasobów stanowi pierwszy krok do ich poprawy. Parametrem wejściowym jest najczęściej praca ludzka, dlatego to jej produktywność mierzy się w pierwszej kolejności oraz poddaje najdokładniejszej analizie. Należy mieć na uwadze, że wzrost wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstwa nie może wiązać się jedynie ze wzrostem produktywności. Proces ten jest bardziej złożony i wymaga poprawy kilku aspektów. Przykładanie zbyt dużej wagi do produktywności może doprowadzić do powstania niepożądanego zjawiska, jakim jest nadprodukcja. Jest to najprościej rzecz ujmując zbyt duża ilość wytwarzanych produktów w stosunku do popytu na nie. Co ciekawe, kwestia ta nie musi dotyczyć jedynie produkcji, ale i pracy pracowników biurowych. Zbyt duża ilość zbędnych spotkań, nadmierna liczba wysyłanych maili, niepotrzebne drukowanie dokumentacji to również elementy spełniające kryteria nadprodukcji. To wszystko generuje koszty, które dzięki narzędziom lean można zredukować.
3. Co oznacza Lean Management w praktyce?
Pytanie brzmi – co tak naprawdę oznacza koncepcja Lean Management w praktyce? Teoria może brzmieć bardzo wzniośle, ale tak naprawdę rzeczywistość weryfikuje praktyka, czyli to, co na co dzień zastajemy w naszym miejscu pracy. Kilka pierwszych kroków niezbędnych do pełnego wdrożenia koncepcji lean na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowane. Diabeł, jednak tkwi w szczegółach, które niekiedy okazuje się, że mają kluczowy wpływ na ostateczne rezultaty. Na pierwsze etapy redukcji marnotrawstwa, a co za tym idzie – poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa składają się elementy takie jak:
- Uporządkowanie oraz umiejętna organizacja zarówno biura, jak i hal produkcyjnych
- Wprowadzenie tablic z harmonogramem zadań i obowiązków
- Ergonomiczne ustawienie wspólnych sprzętów
- Wprowadzenie zasad kanban
Jest to jedynie kilka pierwszych kroków, które na pozór wydają się być proste i przyjemne w wykonaniu, jednak w rzeczywistości sprawiają liczne problemy. Działania te stanowią zalążek do pełnej optymalizacji procesów zachodzących w firmie w myśl zasad koncepcji Lean Management.